Possu 4.0
Eelmise aasta lõpus saatsime välja info, et Possu 3.0 on plaanis asendada Possu 4.0-ga 01.01.25 ning detsembris tegime ka mitmed veebikoolitused. Kahjuks on erinevatel põhjustel üleminek uuele platvormile viibinud. Oluline on siinjuures rõhutada, et testversiooniga tutvumine ning tegelike andmetega testimine annab meile ja tulevastele kasutajatele väärtuslikku tagasisidet tarkvarast ja esile kerkivatest probleemidest, mida meil on võimalik jooksvalt paremaks muuta. Näitena võib tuua siin detsembris tõusnud probleem prinditavate trükiste ning mõningate vaadete liialt aeglane genereerimine, mis muutis tarkvara kasutamise eelkõige suuremates farmides tülikalt aeglaseks. Probleemi konstruktiivne tõstatamine aitas meil juba jaanuari alguseks trükiste genereerimise ja tarkvara oluliselt kiiremaks muuta. Lisaks oleme teinud veel mitmeid muudatusi, mis peaks tegema Possu 4.0 tarkvara kasutamise võrreldes detsembri versiooniga oluliselt mugavamaks.
Kõikide täiendustega on võimalik tutvuda ka Possu esilehel, kus Teadete tahvlil on lingid toimunud veebikoolitustele ning uuendustele:
Aga ilmselt on paljud seakasvatajad üritanud mõista, et miks on vajalik uus Possu. Uue Possu vajadus tekkis eelkõige seakasvatajate rahulolematusest olukorraga, kus farmis ei olnud võimalik Possut kasutada samaaegselt mitmel inimesel ehk kogu andmestik asus konkreetses arvutis ja sündmusi ei olnud võimalk sisestada mitmest arvutist samaaegselt. Kuna konkreetse farmi andmestik oli salvestatud konkreetsesse arvutisse, siis ka andmete jagamine tähendas ajaloolist andmevahetust ehk andmeid sai jagada varukoopiat kasutades või prinditi need välja või salvestati eraldi faili (*.pdf või *.xls) ning siis saadeti edasi andmete kasutajatele. Kokkuvõttes olid andmevahetused tänapäevases tähenduses võimatud. Andmevahetuse probleeme ilmestab kõige paremini olukord farmi ja EPJ vahelisest andmevahetusest, kus mingi perioodi kokkuvõtte tegemine viibis, sest kõik farmid ei olnud sündmusi veel meile edastanud. Andmete varundamine sõltus eelkõige farmi inimeste hoolsusest ehk kui tihti andmeid varundati ja sellest kui tihti varukoopiad ning sündmused EPJ saadeti. Ehk nende aastate jooksul tekkis ikkagi olukordi, kus mõnes farmis tekkis arvutiga probleeme ning andmete kadumisel kadusid ka viimased andmed ehk need andmed, mis olid küll Possusse ja isegi võibolla EPJ andmebaasi saadetud, kuid varukoopiat polnud EPJi edastatud. Possu 3 ei tekitanud probleeme ainult siis, kui farmi arvutiga juhtus midagi. Ka olukorras, kus farmi osteti uus arvuti, oli vaja installeerida taaskord Possu tarkvara ning koopeerida varukoopia abil kõik andmed uude arvutisse. Asi, mida tarkvara kasutajad ei tea ja ei peagi teadma, on olukord, milles me täna tegelikult oleme – tarkvara, milles Possu 3.0 arendati, on tänaseks vananenud ning selles on uuenduste tegemine praktiliselt võimatu ehk tegelikult oleme olukorras, kus Possu 3.0 kasutamine võib igal hetkel muutuda võimatuks ehk küsimus ei ole, kas muutub, vaid millal see juhtub.
Mis siis muutub Possu 4.0 tulekuga seakasvataja jaoks?
Kõige olulisem ja paremini tuntav on teadmine, et Possu 4.0 kasutamine ei ole enam seotud konkreetse arvuti või töökohaga. Possu 4.0 kasutamiseks on vajalik vaid interneti olemasolu ja seda saab kasutada erinevate seadmetega nagu sülearvuti, tahvelarvuti või mobiiltelefon, olenemata kasutaja asukohast. Loomulikult tähendab see ka seda, et samaaegselt saab Possu 4.0 kasutada mitu inimest ja kõigil on informatsiooni mõttes kättesaadav kõige värskem informatsioon.
Teine oluline muutus on see, et andmeid ei pea enam eraldi salvestama või printima, et kellegagi jagada – andmeid saab lihtsasti jagada, andes erinevatele kasutajatele ligipääsu konkreetsetele andmetele ehk Possu 4.0 võimaldab andmeid ja ka rolle ning töid jagada. Mida see rollide ja tööde jagamine tähendab? Kõige lihtsam näide on see, et andmete sisestamist saab soovi korral delegeerida neile töötajatele, kes andmeid reaalselt registreerivad. Siinkohal on oluline rõhutada ja isegi julgustada, et mida lühem on andmete registreerimise ahel ning mida kiiremini saavad andmed sisestatud, seda ajakohasem on info kõigile kasutajatele ning seda vähem on andmetes sisestamisvigadest tekkinud valeandmeid ehk kogu andmekvaliteet muutub märgatavalt paremaks. Otsuseid saab vastu võtta tegelikel ja reaalsust peegeldavatel andmetel. Kõik kasutajad näevad Possus hetke olukorda, mitte ajaloolisi andmeid. See võimaldab Possut kasutada palju enamaks kui senini.
Tuleviku osas on äärmiselt oluline, et võimalikuks muutub erinevate infosüsteemide omavaheline suhtlemine ehk tüütud andmete esitamised on tänapäevase andmevahetuse abil võimalik ajapikku lihtsamaks ja mugavamaks muuta. Näiteks aruanded, mis tuleb esitada Eesti riigiameti(te)le või ETSAÜga arutatud idee kultide sperma tellimise lihtsustamisest läbi Possu 4.0 jne. Arendamist ootavaid ideid on mitmeid.
Tänapäeval, kus räägitakse andmetest kui väärtusest, ei saa me alahinnata ka andmete kaitstuse asjaolu. Possu 4.0 tagab, et farmide andmed on kaitstud ja hoitud ning andmed on vajadusel taastatavad.
Viimase asjaoluna, mis ei ole vähem tähtis, on tegelikult fakt, et Possu 4.0 avab seakasvatusele uued võimalused, sest kui tänapäevase infosüsteemi näol on olemas vundament, siis sinna uusi võimalusi liidestada või arendada on juba märksa lihtsam, kui me suudame vaid defineerida, mida me soovime.
Kaivo Ilves, EPJ juhataja
Tagasi EPJ Sõnumitesse.