Sündmuste esitamine EPJ kaudu PRIAsse Liisus
Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi (EPJ) ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) koostöö tulemusena muutus andmevahetus kahe asutuse vahel loomapidajale mugavamaks.
See tähendab, et kui loomapidaja on EPJ veebirakenduses Vissuke või Liisu valinud veiste sündmuste (poegimine, märgistamine ja karjast väljaminek) registreerimiseks EPJ+PRIA versiooni, ei pea ta pärast andmete EPJst PRIAsse saatmist enam neid PRIAs üle kinnitama. Vissukes ja Liisus kuvatakse sündmuse saatjale, kas andmete edastamine PRIAsse õnnestus või mitte.
Sündmuste registreerimisel on toimunud ka mõned olulised muutused, millega tuleb arvestada:
- Looma tapmisel tuleb registreerida ka tapmise koht/tapamaja, mille valik on rippmenüüst lähtuvalt PRIAs registreeritud tapamajadele ja mida EPJ iseseisvalt muuta ei saa.
- Tapmine oma tarbeks ehk „lihatapp“ on lubatud valik ainult füüsilistele isikutele!
Vissukese ja Liisu kaudu saavad sündmusi PRIAsse edastada vaid need ettevõtte töötajad, kellele on PRIAs antud ettevõtte andmete registreerimise õigused.
Sündmuste esitamine Liisus
Liisu kaudu saab PRIAsse saata lihaveiste poegimise/märgistamise ja karjast väljamineku andmeid. Selleks, et poegimine, märgistamine ja karjast väljaminek nii EPJ kui PRIA andmebaasis ühe sisestamisega registreerida, tuleb Liisusse logida ID-kaardiga, Smart-IDga või Mobiil-IDga.
Poegimise/märgistamise esitamiseks on vaja täita vajalikud väljad poegimiste esitamise töövahendis (Liisu – Sündmused – Poegimised). Vasikad tuleb kindlasti esitada registrinumbriga ja täita ka märgistamise kuupäev. Andmete sisestamisel on automaatkontroll, kas kõrvamärk on ettevõttele müüdud ja kas see ei ole juba kasutusel.
Karjast väljamineku registreerimisel on Liisu Sündmused menüüs kaks valikut. Kui registreerida soovitakse looma hukkumist, kadumist või lihatööstusesse saatmist, tuleb valida Hukk/Kadu/Tapale + PRIA , loomade elusmüüki saab registreerida lingil Elusmüük + PRIA.
Looma hukkumisel, kadumisel või tapamajja saatmisel tuleb lisaks jõudluskontrollis vajalikele andmetele (loom, väljamineku kuupäev ja põhjus ning rümba kvaliteedinäitajad) täita ka PRIA poolt nõutud väljad: Tapmise koht või hukkumine, Tapmise tüüp või hukk, Tapamaja. Rippmenüüdest saab valida sobiva koha, tüübi ja tapamaja. Valik Lihatapp on lubatud valik vaid füüsilise isiku jaoks!
Elusmüügi registreerimisel on vajalik teada uue omaniku kliendikoodi ja PRIA tegevuskoha registrinumbrit (ehitise koodi).
Kui sündmused on salvestatud, avaneb vaade, kus andmed enne PRIAsse saatmist üle kontrollida ja kui kõik on õige, siis PRIAsse edastada. Kui Liisu kasutajal ei ole PRIAs ettevõtte andmete registreerimise õigust, kuvatakse ekraanil sellekohane teade.
Selleks, et loomapidaja saaks kontrollida, kas sündmused on PRIAsse esitatud, on Liisu Sündmuste menüüs link PRIA raport.
Kui sündmuse real on staatus „Kinnitatud“ ja ka dokumendi number kirjas, on sündmus PRIA poolt vastu võetud.