Lihaveised
Jõudluskontrolli eesmärgiks on välja selgitada veiseliha tootmise eesmärgil kasvatatavate lihaveiste jõudlus, parandada veiseliha kvaliteeti ja suurendada tootmise rentaablust.
Lihaveiste jõudluskontrolli tehakse karjades, kus kasvatatakse lihatõugu veiseid või liha- ja piimatõugu veiste ristandeid lihatootmise eesmärgil. Jõudluskontrolli läbiviimiseks registreeritakse seemenduste, paarituste, loomade ostu-müügi, poegimiste, kaalumiste, mõõtmiste ja väljamineku andmed. Jõudluskontrolli teostatakse "B" meetodil, s.t andmeid registreerib loomapidaja või tema esindaja.
Eestis kasvatatavad lihaveisetõud: aberdiin-angus, akviteeni hele, hereford, limusiin, piemont, simmental, šarolee, šoti mägiveis, belgia sinine, gallovei, aubrak.
Lihaveiste jõudluskontrolli programm Liisu
Liisu on programm, mis võimaldab Interneti kaudu juurdepääsu lihaveisteveiste jõudluskontrolli andmetele ja mõeldud kasutamiseks lihaveisekasvatajatele ning neid nõustavatele konsulentidele ja tõuaretajatele, Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi töötajatele ning aretusühistu konsulentidele praktilise töö lihtsustamiseks.
Liisu on mõeldud kasutajatele, kes soovivad kiiresti näha oma karja algandmeid. Liisu töötab kõikides operatsioonisüsteemides ning kõikide internetilehitsejatega. Lisaks on Liisu abil võimalus sisestada ise oma karja andmeid ning teha vastavaid päringuid nende andmete põhjal.
Liisu kasutamiseks palume saata vastavasisuline avaldus epj@epj.ee või aadressile F. Tuglase 12, Tartu 50094.
Liisu kasutajatele väljastab kasutajanime ja salasõna klienditeeninduse vanem Vaike Konga, telefon 738 7751, e-posti aadress epj@epj.ee.
Infot ja abi programmi kasutamise kohta annavad Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi klienditeenindaja Eha Mäetaga telefonil 738 7754 või e-posti aadressil eha.maetaga@epj.ee ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu lihaveiste spetsialist Reet Toi telefonil 516 5422 või e-posti aadress reet.toi@etky.ee.
Lihaveiste jõudluskontrolli õiguslik alus ja juhendid
Aretus
Jõudluskontroll
- Lihaveiste jõudluskontrolli läbiviimise kord on toodud iga tõu aretusprogrammis, lähem info Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu kodulehel.