Karjatervise protokoll on abiks nii loomapidajale kui loomaarstile
Käesoleva aasta algusest on loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetuse taotlejad saanud karjatervise protokolli PRIA-le esitada mugavalt EPJ veebirakendusest Vissuke. Maikuu aruande esitas Vissukese kaudu PRIAsse 100 loomapidajat 203 ehitise kohta, kus oli kokku ligi 111 000 piimaveist.
Karjatervise protokolli tegemine ja saatmine Vissukeses on lihtne. Selleks tuleb Vissukeses (Vissuke – Vet. andmed – Aruanded – Karjatervise aruanne – Aruande tegemine) luua iga tegevuskoha (ehitise) kohta vastava perioodi karjatervise protokoll ja vajutades linki “Saada PRIA-sse” see edastada PRIA-sse. E-PRIA-s saab saadetud protokolli seejärel üle vaadata ja lisada puuduolevad andmed. Enne protokolli loomist ja PRIA-sse saatmist on vaja veenduda, et kõik aruandeperioodi sündmused (poegimine, karjast väljaminek, karjatulek) on nii EPJ-i kui PRIA-sse esitatud. Kui aruandekuul on kontroll-lüps tehtud ja nii terviseandmed kui kaalumiste tulemused EPJ-s registreeritud, on suurem osa lahtritest täidetud ning e-PRIA-s tuleb lisada vaid üksikud andmed.
Oluline on, et kontroll-lüps ei jääks tegemata, sest muidu jäävad paljud lahtrid selle kuu aruandes tühjaks – mitmed udaratervist ja ainevahetust iseloomustavad tulemusnäitajad saadakse piimaproovide analüüsitulemuste põhjal. Seega ei tohiks jätta kontroll-lüpsi vahele kergekäeliselt! Lisaks sellele, et saamata jääb majandamiseks vajaminev info loomade tervise- ja toodangu kohta, jäävad ka vajalikud aruanded lünklikuks.
Kuna karjatervise protokolli on koondatud erinevad loomade tervist ja sigimist kajastavad näitajad, on see hea abivahend karjast ülevaate saamiseks ka neile loomapidajatele, kelle kari on väiksem (toetusõiguslikud on karjad, kus on vähemalt 101 piimalehma) või kes ei taotle loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetust. Sellisel juhul võiks aruande teha igakuiselt kogu karja kohta ning jälgida, kas areng on positiivne või tuleb midagi ette võtta.
Loodame, et analüüsides koos loomaarstiga karjatervise protokollis toodud tulemusnäitajaid, saab loomapidaja tulevikus suuremat tähelepanu pöörata probleemide ennetamisele mitte tagajärgedega võitlemisele.
Aire Pentjärv, EPJ klienditeeninduse juht
Tagasi EPJ Sõnumitesse.