Hea lugeja!

EPJ Sõnumite peateemad tulid seekord lihtsalt - maikuuga lõppesid meil projektid "Eesti piimaveiste kasumlikkuse suurendamine uute aretusväärtuste väljatöötamise ja kasutuselevõtmisega ning farmide e-aretusplaanide väljaarendamine“ ja "Sigade karjatervise ja heaolu protokolli prototüübi arendamine", mille tulemusi infokirjas tutvustame. Erinevate koostööpartneritega (Eesti Maaülikool, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu, Eesti Tõusigade Aretusühistu) tehtud uurimused, analüüsidest järelduva info ja loomakasvatajate vajaduste põhjal rakendusvõimaluste loomine ning koostöö karjakasvatajatega olid positiivse laenguga ja tulevikku vaatavad. Eesti andmete põhjal Eesti teadlaste tehtud uurimused koos praktilise väljundiga - seda suunda tahame jätkata!
Head lugemist!
Kaivo Ilves, EPJ juhataja
ICARi kongress Indias 2025. aastal
ICARi kongress toimus sel aastal Indias. Miks Indias? India on maailma suurim piimatootja, piimatootmise kasv on seal kolm korda kiirem kui maailma keskmine kasvutempo. Märkmeid India piimatootmisest, kohaliku ühistulise tegevuse tähtsusest ja valdkondadest saab lugeda siit.
Piimarasva rasvhappeline profiil − abivahend lüpsilehmade söötmise optimeerimisel
2021. a alustatud projekti eesmärk oli luua EPJs võimekus farmi tankipiima piimaproovidest piima rasvhappelise koostise info kogumiseks ja tulemuste kasutamiseks piimalehmade söötmisalaseks nõustamiseks. Ülevaadet koostöös maaülikooliga tehtust saab lugeda siit.
Vissukeses uued indeksid

Piimaveisekasvatajatele on Vissukeses loodud uued indeksid. Karja majandamise indeks kirjeldab, kuivõrd suudavad karja lehmad keskmiselt realiseerida oma geneetilist potentsiaali piimatootmises. Karja kestlikkuse indeks näitab karja positsiooni võrreldes teiste Eesti karjadega, arvestades aretusotsuste, haldamise ja majandamise pikaajalist mõju. Üksikasjalikum ülevaade indeksitest on lugemiseks siin.
Mastiit 16 abil saad teada, millised udarapõletiku tekitajad karjas kurja teevad
Tuletame meelde head ja äraproovitud vahendit udarapõletiku tekitajate leidmiseks - see on teenus Mastiit 16. Loe edasi ....
SõraVärk - värkimisinfo andmebaasi kiirelt ja mugavalt
SõraVärk on uus rakendus, mis võimaldab veiste sõravärkimise käigus haigusi kiiresti ja ühtselt registreerida. SõraVärk on praktikutele kätte antud ja värkijatel töö juba käib, äpiga saab tutvuda siin.
Liisu on saanud mitmeid täiendusi
Lihaveiste jõudluskontrolli rakendusse Liisu lisatud mitmeid funktsionaalsusi, mis parandavad kasutusmugavust, andmete kättesaadavust ja karjaga seotud analüüsi võimalusi, nagu näiteks abivahend kaaluiibe jälgimiseks, SõraVärki värkimistulemused jne. Oled oodatud Liisu uuendustega tutvuma siin.
Possu 4 arendamine 2025. a esimesel poolaastal

Sigade jõudluskontrolli rakenduse Possu 4 arendamine toimub järjepidevalt eesmärgiga muuta see kasutajasõbralikumaks ning parandada andmete haldamise mugavust. Oleme uuendanud kasutajaliidest, lisanud funktsioone, täiendanud olemasolevaid tööriistu. Possu 4 arendusest ja andmete ülemineku tähtaegadest saab lugeda siit.
EPJ piimalabori kvaliteet ja selle kontroll
Meie labor teeb päevast-päeva piimaproove, määrab piimast erinevaid komponente, otsib sellest haigustekitajaid ja tiinuse olemasolu - ehk kontrollib piima. Kuid kes kontrollib kontrollijat? Labori usaldusväärsuse tagab sõltumatute hindajate järelevalve ja osalemine rahvusvahelistes võrdluskatsetes. Kuidas labor iga-aastased hindamised ja katsed läbis, saab lugeda siit.
Õppereis Taani – tähelepanekud laborist, IT-lahendustest ja farmindusest
Kus siis veel end täiendamas käia, kui mitte Taanis, Euroopa juhtivas piimandusriigis! EPJ töötajad külastasid kevadel Taani Kuningriiki ja tutvusid sealse labori- ja farmitööga. Loe edasi....
Külaskäik Tšehhi jõudluskontrolliorganisatsiooni
Mullu võõrustasime Põhjamaade kolleege, sel aastal korraldati kohtumine Tšehhi Vabariigis. Milline on piimakarja keskmine suurus Tšehhis ja keskmine piimatoodang, kohalik jõudluskontrolli korraldus ja laboritöö - sellest saab lugeda siit.
Tööjuubelid: kulda ja hõbedat meie inimestele!
Suvekuud tõi meile mitu rõõmsat tähistamist – meie inimesed on juba aastakümneid pühendumusega jõudluskontrolli süsteemi vedanud!
EPJ labori peatehnoloog Eduard Punga jõudis suure tähiseni – 50 aastat tööd jõudluskontrolli laboris! Töö piimalaboris tuli täiesti juhuslikult pärast ülikooli lõpetamist. Aga juhusest sai elutöö. Kolleegide sõnul on Eduardi suurimad tugevused täpsus ja selgus – omadused, mis laboritöös on lihtsalt kulda väärt.
Klienditeeninduse jõudluskontrolli spetsialistid – Maila Kirs ja Merle Lillik tulid meile tööle suvel 20 aastat tagasi ja on sellest ajast olnud kindlad tugisambad oma teeninduspiirkonna loomakasvatajatele. Nad on pidevalt õppinud ja ennast arendanud, lõpetanud koos Eesti Maaülikooli ning toonud uusi teadmisi otse farmidesse. Maila ja Merle ei hoia oma teadmisi vaka all – neid jagub kõigile, töö käib nii arvutis kui ka saapad jalas, laudaukse ees; meie koolitustel ja seminaridel on alati valmis suhtlema karjakasvatajatega ja vastama küsimustele.
Meie inimesed ongi EPJ suurim väärtus – kogemused, teadmised ja soe suhtumine. Suur aitäh teile, Eduard, Maila ja Merle!