Hea lugeja!

Suur suvi on käes ja hea aeg üle vaadata, kuidas aasta esimene pool jõudluskontrollis on läinud, meenutada olnut ja vaadata tulevikku.
Jõudluskontrolli Keskus, praeguse Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi eelkäija loodi kevadel 30 aastat tagasi. Aga piimaanalüüside labor hakkas tegutsema juba 1971. aastal. Sel kevadel osales labor järjekordselt edukalt rahvusvahelistes ringtestides. Ringtestid on vajalikud selleks, et kontrollida sõltumatult analüüsitulemuste õigsust ning saada kinnitust, et tööprotseduuride osas on kõik korras, seadmed nõuetekohaselt kalibreeritud ja taadeldud ning tulemused usaldusväärsed. EPJ labori tulemused olid väga head – rasva-, valgu- ja karbamiidisisalduse määramisel oli labor kõigi osalejate seas esimene ja laktoosisisalduse määramisel neljas. Mastiiditekitajate ja tiinuse määramise testi tulemused olid 100% õiged. Tulemused kinnitavad meie labori usaldusväärsust ja kõrget taset – Eesti piima uuritakse põhjalikult ja kvaliteet on tagatud.
EPJ jätkab ka IT arendustega, täiendasime nii piimaveiste kui lihaveiste rakendusi veterinaaria osas, et loomakasvatajal oleks hõlpsam andmeid ja aruandeid koostada. Jätkub ka koostöö jõudluskontrolli esindajatega teistest maadest, ja tunnustus meile on, et järgmine Põhjamaade jõudluskontrolliorganisatsioonide kohtumine toimub tuleval aastal Eestis.
Head lugemist!
Kaivo Ilves, EPJ juhataja
Veiste haigestumis- ja raviandmed Vissukeses
Registreeri piimaveiste haigestumis- ja raviandmed Vissukeses – nii saad vajalikud aruanded lihtsalt ja kiiresti! Lähemalt uuri Merle Lilliku artiklist.
Liisu kasutajad saavad registreerida lihaveiste haigestumisi ning ravi
Liisu kasutajad saavad registreerida lihaveiste haigestumisi ning ravi, pikemalt vaata Merle Lilliku kokkuvõtet.
Põhjamaade jõudluskontrolliorganisatsioonide kohtumine
Põhjamaade jõudluskontrolliorganisatsoonid kohtusid sel aastal Taanis. EPJ esindasid juhataja Kaivo Ilves ja klienditeeninduse juht Aire Pentjärv. Muuhulgas arutati ka kontroll-lüpside tegemise sagedust, mida farmid suurendada tahaksid. Kokkuvõtet saab lugeda siit.
ICARi konverents Toledos
Mais kohtusid maailma jõudluskontrolliorganisatsioonide esindajad Hispaanias, kus toimus 46. ICARi (Rahvusvaheline Jõudluskontrolli Komitee) konverents. Muude küsimuste (loomade vastupidavus ohtudele, nagu kliimamuutused, kuumastress, patogeenid) seas oli arutelu ka farmist saadatavatest andmetest ja nendes peituvast infost, aga ka sellest, kellele andmed õigupoolest kuuluvad. Kokkuvõtet saab lugeda siin.
Sigade karjatesti poolaasta tulemused
Andmetöötluse juht Liia Taaler annab ülevaate sigade karjatesti tulemustest esimesel poolaastal, loe siit.
Sigade jõudluskontrolli andmete esimene masinarvutus 40 aastat tagasi
Meenutame sigade jõudluskontrolli üleminekut masinarvutusele, mis toimus juba möödunud sajandil siin.
Punase karja uudised

Eestis toimus juuli alguses üleilmne punase karja konverents, kus osalesid ka EPJ esindajad. Selle ürituse valguses on hea meelde tuletada eesti punase tõu kontrollpäeva rekordit, mille tegi aprillis Kõljala Põllumajandusliku OÜ lehm registrinumbriga 15160782, kes lüpsis 92,6 kg piima ja trügis vapralt tipplehmade esikümnesse, kus muidu võidutsevad holsteini tõu esindajad, ning seadis end üheksandale kohale. Rohkem infot on EPJ tabelis "Vabariigi tipplehmad läbi aegade kontroll-lüpside põhjal (70 kg ja rohkem)".
Esitlused ja ettekanded
Kevadel esinesid EPJ töötajad mitmetel infopäevadel, seminaridel jne. Ettekanded on meie kodulehel üleval ja nende abil on võimalik oma mälu värskendada ning teadmisi uuendada. Tavapärased on muidugi EPJ kevadiste infopäevade ettekanded - seekord oli põhirõhk looma tervisel, antibiootikumidel ja ning võimalustel kasutada vajalikeks aruanneteks EPJ andmebaasis olevaid andmeid. Ettekannetega saab tutvuda siin. Või huvitab hoopis somaatiliste rakkude eristamine või jõudluskontrolli vajalikkus maakarjas - ka nende kohta on ettekanded olemas.
Lihaveisekasvataja saab selgeks teha geneetilise hindamise tähtsuse Mart Uba ettekande abil ning seakasvatajal on võimalus vaadata 100 aastat ajas tagasi sigade jõudluskontrolli arengule Eestis.