Veiste haigestumis- ja raviandmed Vissukeses
EPJ veebirakenduses Vissuke on kasutajatel jätkuvalt võimalik loomade haigestumiste ja raviandmete sisestamiseks kasutada kahte varianti: arvestust koos veterinaarravimite laoga või lihtsustatud versiooni neile, kes ravimiarvestust ei soovi pidada. Sõltumata sellest, millist versiooni klient kasutab, moodustatakse sisestatud andmete põhjal nii karjatervise protokoll kui ka antibiootikumide kasutamise aruanne. Loomapidajal on aruanded võimalik Vissukesest salvestada Exceli või CSV-formaadis enda arvutisse ning tulevikus need edastada nõustavale loomaarstile või PRIAsse.
Veterinaarandmete moodulisse on lisandunud mõned uuendused:
1. Karjatervise aruandes kajastuvad jalgade tervishoidu iseloomustavad näitajad (lonke hindamine, kannaliigese kahjustused, hooldusvärkimine) saab lihtsalt registreerida vaates Vet.andmed – Jalgade tervishoid. Sisestatud andmete põhjal arvutatakse aruandesse protsentuaalsed väärtused.
2. Lisaks ravimiregistris registreeritud veterinaarravimitele on Vissukese ravimite nimekirja võimalik lisada ka nn mitteravimid. Selleks tuleb aadressil epj@epj.ee saata pilt preparaadist ning EPJ lisab „mitteravimi“ pärast kontrollimist nimekirja.
Tähelepanu! Antibiootikumide kasutamise aruande moodustamisel pööra tähelepanu PRIA ehitise registrikoodile. Aruande koostamise kuupäeval on vajalik kontrollida, kas kõik ravitud loomad on PRIAs registreeritud.
Karjatervise aruandes on oluline, et haigestumiste sisestamisel on kasutatud täpseid diagnoose. Näiteks udaratervishoiu all olev Kliiniliste mastiitide % ühes kuus hõlmab kõiki aruandekuu kliiniliste udarapõletike juhtusid. Kui registreerimisel on aga diagnoosina kasutatud üldnimetajat Udarapõletik, siis need haiguslood aruandes ei kajastu.
Enim levinud vead (kasuta - ära kasuta): 1. elukuu kõhulahtisus – seedeelundite haigused; hingamisteede haigus <3-kuustel vasikatel – hingamiselundite haigused; emakapõletikud – suguelundite põletikud, poegimisest möödas < 6 nädalat. Õige diagnoos on aluseks erinevatele aruannetele!
Mida rohkem andmeid EPJi andmebaasis registreeritakse, seda rohkem tulemusi on karjatervise aruandes.Kui loomapidaja registreerib Vissukeses haigestumised ja raviandmed, jalgade tervist iseloomustavad tulemusnäitajad ning noorloomade kaalumise tulemused, on 94% protokollist täidetud.
Tagasi EPJ Sõnumitesse.