SõraVärk – värkimisinfo andmebaasi kiirelt ja mugavalt
Jäsemehaigused on üks peamisi veiste väljamineku põhjuseid Eesti karjades, kuid seni puudus ühtne süsteem sõrahaiguste registreerimiseks. Sageli jäid andmed paberile või välismaistesse rakendustesse.
SõraVärk on Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli (EPJ) ja Eesti Maaülikooli koostöös loodud Androidi äpp tahvelarvutile, mis võimaldab veiste sõravärkimise käigus haigusi kiiresti ja ühtselt registreerida. Rakendus aitab värkijatel sisestada andmed otse töö käigus ning saata need EPJ andmebaasi, kus neid saab kasutada karja sõratervise jälgimiseks.
Põhifunktsioonid:
- konkreetse ettevõtte loomade nimekirja import EPJ-st
- tegevuse valik: hooldusvärkimine või järelkontroll
- sõrahaiguste registreerimine tsoonipõhiselt fotode toel
- lonke ning klotside ja sidemete kasutamise märkimine
- andmete edastamine otse EPJ andmebaas
- ülevaade värkijale
![]() |
Rakendust võivad kasutada nii sõravärkijad kui farmis töötavad loomaarstid, kes igapäevatöös tegelevad ka sõrgade värkimisega. SõraVärk-i saab kasutada nii piima- kui lihajõudluskarjades ja andmed on nähtavad jõudluskontrolli rakendustes Vissuke ja Liisu. Kasutaja saab tehtud värkimiste tulemusi vaadata Vet. andmed – Värkimise ülevaade tabelis. Aruanne võimaldab valitud kuupäevade vahemikus jälgida registreeritud sõrahaigusi kas karjas kokku või eraldi looma staatuse järgi nii Vissukeses (lehmikud, lehmad) kui Liisus (lehmikud, ammlehmad, pullid, tõupullid). Sisestatud andmed kajastuvad ka looma kaardil.
Värkimise ülevaade Vissukeses
Selle mõne kuu jooksul, mil rakendus on aktiivses kasutuses olnud, on kuus värkijat sisestanud juba andmeid 20 karjast. Sõrahaigus diagnoositi 723 (24,3%) loomal. Kõikidest sõrahaiguste diagnoosidest moodustas digitaaldermatiit 29%. Varvastevahelise naha kasvaja (tüloom) esinemissagedus oli 22% ning tallahaavandit diagnoositi 19% juhtudest.
Registreerides karja sõrahaiguste andmed, saab neid kasutada kompleksselt koos teiste jõudluskontrolli näitajatega otsuste tegemisel ning tegevuste planeerimisel.
Rakendus töötab ainult Android-tahvlites (versioon peab olema vähemalt Android 12.0.) ja nõuab EPJ kasutajakontot. Kasutusjuhend on kättesaadav EPJ kodulehel: SõraVärk kasutusjuhend (PDF).
Kui vajad abi rakenduse kasutuselevõtul või soovid lisainfot, võta ühendust EPJ-ga aadressil soravark@epj.ee.
Merle Lillik, EPJ jõudluskontrolli spetsialist
Tagasi EPJ Sõnumitesse.