Õppereis Taani – tähelepanekud laborist, IT-lahendustest ja farmindusest
Maikuus 2025 külastasid EPJ töötajad Taani Kuningriiki, et täiendada oma teadmisi ning tutvuda Euroopa ühe juhtiva piimandusriigi praktikatega. Õppereisi käigus saadi väärtuslikke teadmisi ja kogemusi nii laboritöö, IT-rakenduste kui ka kaasaegse farminduse vallas.
Digilahendused ja andmete analüüs
Töövisiidi üks keskseid teemasid oli Taani digilahenduste kasutamine piimakarjakasvatuses. Seminaripäeva jooksul tutvustati Taani aretus- ning jõudluskontrolli organisatsiooni Viking Denmark- süsteemi, mis keskendub aretuse juhtimisele ning jõudlusandmete kogumisele ja analüüsile. Samuti käsitleti mitmeid tarkvarasid, nagu SimHerd ja Viking Denmark klientidele loodud karjahaldustarkvara (DMS), mis aitavad teha andmepõhiseid otsuseid karja tervise ja tootlikkuse kohta.
Kui DMS on tavapärane karjahaldustarkvara, siis SimHerdi rakendus keskendub eelkõige majandusnäitajatele võimaldades simuleerida erinevaid tegevusi karjas ja näitab, kui palju rahalist kasu need otsused võiksid tuua. See näitas tarkvara arendust ja andmete analüüsi teise nurga alt – farmerite jaoks on rahaline vaade tavapärane, aga tarkvara arendustes keskendutakse sageli rohkem andmete töötlemisele.
Kuna Taanis kasutavad loomakasvatusega tegelevad tootjaorganisatsioonid kõik keskset andmebaasi, siis Viking Denmark karjahaldustarkvara pakub vära erinevaid võimalusi ja ülevaateid (muuhulgas ka eelpool kirjeldatud ülevaated sõratervisest). Meie keskendusime eelkõige nende jõudluskontrolli tulemuste moodulile (sh rasvhapete analüüsitulemuste kasutamisele ning aretusmoodulile. Taani süsteemi tugevus väljendubki eelkõige keskse andmebaasi võimalustest ehk mida rohkem andmeid andmebaasi kasutusse antakse, seda rohkem on võimalik olemasolevat informatsiooni ja andmete seoseid kasutada.
Lisaks tutvustati Põhjamaade sõravärkimise süsteemi, mille kaudu kogutud andmeid kasutatakse loomade heaolu hindamiseks ja protsesside optimeerimiseks. Taanis nähtu andis võimaluse seda võrrelda Eestis arendatava lahendusega. Kuna Taanis registreeritakse värkimisandmeid juba aastaid ja andmed on kasutusel erinevate huvigruppide poolt, siis tundus Taani lahendus pisut komplekssem, kuid meie SõraVärk’i arendusel olime juba arvestanud Taani tarkvara kasutajakogemusega. Hea oli näha võrdlust teiste erinevate rakendustega ning kuidas värkimisest kogutud andmeid väärindatakse.
Praktilised külastused farmidesse ja laborisse
Reisi üks huvitavamaid osi oli 650-pealise robotlüpsifarmi külastus, kus saadi põhjalik ülevaade farmi töökorraldusest ja oli võimalik jälgida 14 robotiga lüpsiplatsi tööd. Huvitavaks tegi külasutse eelkõige fakt, et tegu ei olnud traditsioonilise robotlaudaga vaid farmis kasutatakse DeLavali VMS Batch Milking süsteemi (grupilüpsisüsteemi), kus lüpsmiseks on kasutusel küll robotid, aga lehmi aetakse lüpsialale sarnaselt platsilüpsiga gruppide kaupa. Sellise kaasaegse süsteemi nägemine oli mõne EPJ töötaja jaoks esimakordne kogemus
Reisi viimane sihtkoht oli Eurofins Steins piimalaborst, mis on suur laborikompleks, kus on erinevate valdkondade laborid, kuid muuhulgas analüüsib ka kõik Taani jõudluskontrolli piimaproovid. Labori juhataja tutvustas laborit ja tööprotsesse, andes hea ülevaate, kuidas suur rahvusvaheline labor käitleb piimaproove ning tagab töö täpsuse ja usaldusväärsuse.
Kokkuvõte
Õppereisi jooksul saadi põhjalik ülevaade Taani jõudluskontrolliorganisatsiooni tööst ja pakutavatest teenustest, alates andmepõhistest töövahenditest kuni praktiliste farmi- ja laborikülastusteni. Reis pakkus palju mõtteainet ja ideid, mida võiks rakendada ka Eestis. Veelgi enam, visiit aitas tugevdada kontakte Taani kolleegidega ja avardas silmaringi nii tehnoloogia, laboritöö kui ka keskkonnateadliku loomakasvatuse vallas.
Tagasi EPJ Sõnumitesse.