Mõned tähelepanekud sündmuste edastamisest
Lehmade väljamineku registreerimisel tekitavad mõned põhjused loomapidajates segadust.
Põhjust 24 Udara vead tuleb kasutada juhul, kui lehm viiakse karjast välja udara (nisade) välimiku vigade tõttu – näiteks lehmal on nisade asetus selline, et teda ei ole võimalik robotiga lüpsta või on lehmal rippudar ja seetõttu ei ole teda võimalik enam karja jätta. Ekslikult kantakse selle põhjusega aga välja ka loomad, kelle udar on viga saanud (õige põhjus 25 Udara ja nisade traumad) või kõrge somaatiliste rakkude arvuga lehmad (sest “viga on ju udaras”) – siin peab kasutama põhjust 26 Mastiit.
Sama probleem on põhjusega 31 Jäsemete vead. Ka seda põhjust tuleb kasutada juhul, kui loom viiakse karjast välja jalgade välimiku vigade tõttu (mis ilmselt edaspidi tekitaksid loomal liikumis- ja terviseprobleeme, nagu nt saabeljalgsus, pehme sõrgats jne). Jalavigastuste korral tuleb kasutada põhjust 32 Jäsemete traumad, ja jalahaiguste (nt laminiit) korral põhjust 33 Jäsemete haigused.
Madal toodang näeb ka loomade puhul, kelle päeva/laktatsioonitoodangud on olnud väga head, kuid mõne haiguse tõttu on looma piimatoodang järsult vähenenud ja loom viiakse karjast välja. Sellisel puhul peaks põhjusena registreerima siiski haiguse. Nt: Lüpsma tulnud noor lehm jääb kõhnaks, isutuks, tõmbab piima ära. – Kas see on madal toodang? Pigem on siiski tegemist mingi terviseprobleemiga.
Kuna väljamineku põhjuseid esitab JKKle loomapidaja, siis tekitavad küsimusi ka mõned haigused. Sageli küsitakse, millise väljamineku põhjuse alla läheb nn “maksahaigus”. Maks võib kahjustuda erinevatel põhjustel – parasiidid, mürgistused, ebakvaliteetne sööt, ainevahetushaigused jne. Kui tegu on hepatiidi, hepatoosi või maksatsirroosiga, võiks põhjuseks registreerida 36 Seedeelundite haigused. Kui muutused maksas on tingitud ainevahetusprobleemidest, siis tuleb kasutada põhjust 34 Ainevahetushaigused. Kahtluse korral tasub kindlasti nõu küsida oma loomaarstilt.
Küsimusi on tekitanud ka tümpaania. Tümpaania puhul tuleb kasutada põhjust 36 Seedeelundite haigused
Kuigi põhjuste nimekirjas on ka 44 Muud põhjused, soovitame seda kasutada tõepoolest vaid siis, kui väljamineku põhjus ei sobi ühegi nimekirjas olevaga. Kui looma karjast välja viimiseks on mitu põhjust, siis tuleb leida üks peamine, millest kõik probleemid alguse on saanud ja see registreerida.
Elusmüügi puhul (21 ja 51) peab loomapidaja sündmuse esitama nii JKKle kui PRIAle. Juhtub, et loomapidaja teatab sellest vaid PRIAle ja JKKs jäävad loomad karjast välja kandmata.
Põhjust Elusmüük ei soovita me kasutada juhul, kui loom müüakse vahendajale, kes looma lihatööstusesse viib. Sellisel puhul tuleb JKKs registreerida looma praakimise tegelik põhjus (mastiit, sigimisprobleemid jne) ja PRIAs registreerida looma liikumine vahendajale. Kui sündmuste edastamisel kasutatakse Vissukese töövahendit JKK+PRIA, tuleb nimekirjast valida tegelik põhjus, ning teha märge kasti “Loom liigub vahendaja juurde”. Nii saame andmeid analüüsides praakimispõhjustest korrektse ülevaate ja elusmüügi andmetes ei kajastu loomad, kes tegelikult lihatööstusesse saadeti.
Meilt on küsitud, miks ühte või teist haigust ei ole eraldi väljaminekupõhjusena võimalik registreerida. Et väljamineku põhjuste nimekiri ei oleks väga pikk ja üksikasjalik, on paljud haigused liigitatud üldnimetaja alla. Täpsemat haiguste arvestust saab pidada Vissukese VET-vahendit kasutades.
Kui väljamineku põhjuse registreerimisel tekib küsimusi, tasub alati konsulteerida JKK maakonna zootehnikuga, kes aitab leida õige lahenduse.